راهنمای خرید

نکات مهم برای نگهداری از پکیج

آیا اصول نگهداری از پکیج را می دانید؟ آیا می دانید برای افزایش عمر دستگاه های پکیج چه راه کارهایی را باید انجام دهید.
اگر پاسخ شما منفی است با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید تا بتوانید راه های نگهداری از پکیج را یاد گرفته و با اجرای این اصول عمر دستگاه خود را افزایش دهید
امروزه استفاده از پکیج های گرمایشی برای گرم کردن آب مصرفی و رادیاتورها یکی از روش های مطمئن و رایج در تمامی کشورها می باشد.
به طور کلی پکیج نوعی سیستم گرمایشی است که از ایمنی بالاتری نسبت به موتورخانه های قدیمی برخوردار بوده و به فضای بسیار کمی برای نصب احتیاج دارند.
دستگاه های پکیج همانند سایر دستگاه ها نیاز به مراقبت و نگهداری داشته و لازم است آنها را به صورت دوره ای توسط سرویس کاران ماهر و مجرب سرویس نمود تا از خراب شدن این دستگاه ها به خصوص در فصول سرد و تحمیل شدن هزینه های گزاف جلوگیری شود.

همه چیز در مورد راه کارهای نگهداری از پکیج

نکات مهم برای نگهداری از پکیج
نکات مهم برای نگهداری از پکیج

انواع پکیج

به طور کلی پکیج ها به دو دسته دیواری و زمینه طبقه بندی می شوند.

– پکیج دیواری

پکیج های دیواری به دلیل ظاهر زیباتر نسبت به پکیج های زمینی و همچنین کم جا بودن این دستگاه ها و نصب آنها در درون آشپزخانه از طرفداران بیشتری برخوردار می باشند.
این دستگاه ها امکان گرم کردن همزمان رادیاتورها و آب را نداشته و دلیل آن نیز عدم دارا بودن منبع ذخیره آب گرم می باشد ، به همین دلیل در این گونه سیستم ها همیشه اولویت با گرم کردن آب مصرفی است.
به طوری که در صورتی که شیر آب گرم باز شود تمام قدرت پکیج صرف گرم کردن آب می شود و اگر شیر آب گرم زمان زیادی باز بماند باعث سرد شدن رادیاتورها می‌ شود.
در پکیج های دیواری دودکش وجود داشته که دارای دو جداره می باشد. یکی از این جدارها برای خارج کردن دود ناشی از احتراق به فضای بیرون و دیگری برای کشیدن اکسیژن به داخل برای تامین احتراق استفاده می شود.

– پکیج زمینی

از این دستگاه ها در فضا و ساختمان هایی که متراژ زیادی دارند استفاده می شود . این نوع پکیج ها در اندازه های مختلف موجود بوده و توان حرارتی متفاوتی دارند.
بالا بودن توان حرکتی در پکیج های زمینی باعث شده است که برای بناهای کوچک یا آپارتمانی مناسب نباشند.
یکی از ویژگی های پکیج های زمینی دارا بودن مخزن آب گرم است که شامل یک دیگ چدنی با ظرفیت حرارتی ۲۵ تا ۱۵۰ کیلو وات می باشد که می تواند آب را حتی در صورتی که برق قطع است برای مدتی گرم نگه دارد.
از آنجایی که پکیج های زمینی از یک مخزن اضافه برای ذخیره کردن آب گرم برخوردار می باشند از آنها در خانه هایی که بیشتر از یک حمام دارند ، استفاده می شود.
انواع متفاوت پکیج های زمینی شامل چگالشی ، مبدلی و مخزنی می باشد که برحسب محیطی که در آن نصب می شوند ، انتخاب می‌شوند.

معرفی رایج ترین مشکلات پکیج ها

1. از کار افتادن سیستم گرمایشی

یکی از شایع ترین مشکلات در پکیج ، از کار افتادن سیستم گرمایشی است که موجب می شود آب سرد شده و گرمایش محیط نیز تأمین نشود .
این مشکل معمولا به ۴ دلیل که شامل خراب شدن دریچه ها ، هواکش ، ترموستات یا کم شدن سطح آب در مخزن می باشد ، ایجاد می شود.

۲. نشت و چکه کردن آب از پکیج

در صورتی که اتصالات پکیج شل بوده و باعث نشتی آب از آن شود ، باعث کم شدن بار پکیج می‌شود.

۳. سر و صدای غیر معمول از پکیج

گاهی اوقات از داخل پکیج سر و صدای غیر معمول و اصوات سوت مانندی شنیده می‌شود که دلیل آن ایجاد شدن آهک در مبدل حرارتی پکیج است که می‌تواند باعث کاهش فشار آب نیز شود.
بنابراین برای جلوگیری از ایجاد این مشکل لازم است سرویس های منظم و دوره ای پکیج انجام شده تا رسوبات موجود در مبدل حرارتی از بین بروند.

۴. افت فشار

علاوه بر تاثیرات خارجی بر پکیج ، گاهی اوقات خراب شدن شیر تخلیه فشار یا نشتی در داخل سیستم می‌تواند باعث افت فشار در پکیج شود.
از دیگر خرابی های رایج پکیج می توان به عدم گرم شدن رادیاتورها ، خارج شدن نور پیلوت و یخ زدگی لوله ها اشاره نمود.

نحوه نگهداری از پکیج

– یکی از ضروری ترین مواردی که برای نگهداری بهتر از پکیج باید انجام گیرد ، بررسی صافی های آب در پکیج به صورت منظم و حداقل هر دو سه ماه یکبار می باشد.
هنگامی که پکیج نصب می شود سنگریزه هایی در مسیر لوله های آب وجود دارند که این سنگ ریزه ها در پشت صافی جمع می‌شوند و باعث کاهش فشار آب در پکیج می‌شوند ، بنابراین لازم است اگر پکیج خود را به تازگی نصب نموده اید حتماً صافی های آب را بررسی کنید.
– استفاده از رسوب گیر یکی دیگر از موارد ضروری برای نگهداری از پکیج می باشد ، زیرا وجود رسوبات عملکرد پکیج را مختل می کند.
در صورت استفاده از رسوب گیرهای پلی فسفات توجه داشته باشید که آب ورودی سرد باشد تا شرایط بهتری برای عملکرد آن فراهم شود.
– از جمله نکات مهم دیگری که در نگهداری از پکیچ باید به آن دقت شود ، بررسی دودکش پکیج است.
لازم است قبل از شروع فصل سرما مسیر دودکش را بررسی نموده و از باز بودن آن مطمئن شوید همچنین باید کلاهک های استاندارد استفاده کنید .
– یکی از سیستم هایی که به طور معمول در پکیج های دیواری وجود دارد سیستم ضد گریپاژ پمپ است و پکیج توسط آن آب را در صورتی که نداشته باشد به جریان می‌اندازد تا از خراب شدن پمپ دستگاه جلوگیری کند.
– پمپ پکیج هنگامی که دمای آب به حد مشخصی مانند هفت درجه سانتی گراد برسد هر دو ساعت بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کار می کند تا زمانی که دمای آب بالا رفتاز یخ زدگی آن جلوگیری شود.
بنابراین بررسی پمپ نیز یکی دیگر از موارد برای نگهداری از پکیج می باشد.

سخن پایانی
امروزه پکیج یکی از دستگاه های ضروری است که در بیشتر خانه ها و اماکن برای گرم کردن محیط و تامین آب گرم مصرفی استفاده می شود ، اما لازم است برای افزایش طول عمر این دستگاه برخی از راه کارهای مراقبتی نظر گرفته شده و رعایت شود.


تاسیسات مرکزی ایران – لطفی : نصب ، سروس و تعمیر موتورخانه ، شوفاژ و رادیاتور در کرچ

تلفن : 32703090 – 026 همراه : 09125641224

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس با تاسیسات لطفی
Don`t copy text!