راهنمای خرید

کولر گازی چیست و چطور کار می کند؟

کولر گازی ، دستگاهی است که باعث از بین رفتن گرمای محیط و رطوبت موجود در یک فضا می‌شود.
به طور کلی اولین کولرهای گازی که از نوع پنجره ای بودند و در سال ۱۳۴۳ به جنوب ایران وارد شدند ، اما موتور این دستگاه ها دارای سر و صدای زیادی بود به طوری که مخل آسایش می ‌شدند.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تقریباً در تمامی خانه ها دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه ، لوازم صوتی و برقی وجود دارند که تولید کننده گرما هستند وجود دارد . علاوه بر این گرما و سرمای فصول مختلف سال ، موجب نیاز به سیستم های گرمایشی و سرمایشی در ساختمان می شود.
در فصول گرم سال که هوا نیز گرم است ، محیط های داخلی مانند خانه و اماکن تجاری بسیار گرم می شوند و نیاز به یک دستگاه تهویه کننده و خنک کننده هوا برای آسایش و راحتی ساکنان ضروری می باشد.
این دستگاه ها علاوه بر خنک کردن هوا دارای فن می باشند و می‌توانند باعث تهویه مطبوع هوا در یک فضای بسته شود.
امروزه کولرهای گازی طوری طراحی شده‌اند که موتور دستگاه از محیط داخلی فاصله داشته و علاوه بر ایجاد سیکل تبرید سر و صدای زیادی نیز ندارند.

کولر گازی چیست؟
کولر گازی چیست؟

نحوه عملکرد کولر گازی چگونه است؟

کولرهای گازی بر مبنای تراکم و انبساط گاز کار می کنند. درون کمپرسور موجود در این دستگاه ها گاز مبرد جمع شده و با فشار زیاد به سمت کندانسور حرکت می کند.
هنگامی که گاز مبرد به کندانسور رسید با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می شود. این مایع با گذر کردن از لوله مویی یا شیر انبساط با افت فشار زیادی مواجه می شود .
افت فشار در مایع باعث می شود که به صورت دو فازی یعنی حالت مایع و گاز و به سمت ورودی اواپراتور حرکت کند.
در اواپراتور مایع به دلیل قرار گرفتن تحت تاثیر دمای محیط تبخیر شده و به شکل گاز در می آید و از این طریق سرمای خود را از طریق لوله های اواپراتور به محیط پس می دهد.
به عبارت دیگر کولر گازی پس از آنکه از هوای داخل خانه یا فضایی که در آن نصب شده است انرژی گرمایی را گرفت ، گرمای آن را به بیرون منتقل نموده و آن را با هوای سرد جایگزین می‌کند.

انواع کولر گازی

کولرهای گازی از نظر عملکرد به صورت یکسان عمل نموده اما نظر فیزیکی و ساختاری با یکدیگر متفاوت می باشند.
به عنوان مثال کولرهای گازی از نظر ساختاری به سه نوع طبقه بندی می شوند که شامل موارد زیر می باشند :
۱. کولرهای گازی یک تکه که شامل پنجره یا اتاقی و کولر گازی پرتابل است.
۲. کولر گازی دو تکه که شامل اسپیلت ، اسپیلت ایستاده ، اسپیلت سقفی ، اسپیلت سقفی زمینی ، اسپیلت کاستی و اسپیلت کانالی می باشد.
۳. کولر گازی چند تکه یا مولتی پنل

اجزاء و قطعات کولر گازی

کولرهای گازی از دو قسمت اصلی که شامل پنل خارجی و پنل داخلی می باشند ، تشکیل شده اند .
پنل داخلی و خارجی با یکدیگر کار کرده و باعث خنک و مناسب نگه داشتن دما در فضا می شوند و هر یک دارای اجزا و قطعات متفاوتی هستند. اجزای پنل خارجی کولر گازی شامل موارد زیر می باشد:

– کندانسور

این قسمت در کولرهای گازی ، گاز مبرد را از کمپرسور دریافت نموده و آن را تصعید (تبدیل گاز به مایع) می‌کند.
کندانسور گرمای مایع را جذب و به بیرون انتقال می دهد . این قسمت برای آنکه بتواند با سرعت بیشتری گرما را به بیرون انتقال دهد با درهای آلومینیومی پوشیده شده است.

کندانسور کولر گازی
کندانسور کولر گازی

– کمپرسور

هنگامی که گاز کم فشار است توسط یک دستگاه مکانیکی به نام کمپرسور به داخل کشیده شده و سپس متراکم می شود ، در نتیجه فشار آن افزایش یافته و به کندانسور هدایت می‌شود.
هنگامی که گاز برای افزایش فشار دمای آن افزایش یافت از کمپرسور خارج و از یک سیستم خنک کننده عبور می‌کند و دمای آن کاهش می یابد. اندازه کمپرسور با توجه به میزان تهویه هوا متفاوت است.

کمپرسور
کمپرسور

– فن

فن در پنل خارجی کولر گازی از سه یا چهار پره برخوردار می باشد و هدایت آن توسط موتور انجام می شود.
محل قرارگیری فن در کولر گازی جلوی کمپرسور و سیم پیچ کندانسور است .
با توجه به اینکه گرمای تولید شده در کمپرسور اگر به مدت طولانی درون کمپرسور بماند باعث گرم شدن بیش از حد این قسمت شده و می تواند سیم پیچ های موتور را بسوزاند و کمپرسور و به طور کل سیستم کولر گازی آسیب می بیند در نتیجه باید این گرما به بیرون منتقل شود .
همچنین درون سیم پیچ کندانسور مبرد باید خنک شود تا دمای مایع پس از انبساط به اندازه کافی کم شده و بتواند اثرات خنک کنندگی داشته باشد. هنگامی که پره های فن می چرخند باعث جذب اعتراف می شوند هوای جذب شده توسط درهای آلومینیومی به کمپرسور و کندانسور هدایت می شود و آن ها را خنک میکند در انتها هوای گرم دوباره به محیط منتقل شده و گردش هوا بدون ایجاد شدن مانع مانع ادامه می‌یابد.

فن کولرگازی
فن کولرگازی

– شیر انبساط

در پنل خارجی سامانه تهویه بخشی به نام شیر انبساط وجود دارد که مابین سیم پیچ های سرد شده اواپراتور و سیم پیچ های گرم کندانسور قرار دارد و میزان مبرد ورودی به اواپراتور را کنترل می کند.
یک لوله نازک از جنس مس که دارای چندین دور سیم پیچ است نیز به نام دریچه انبساط وجود دارد.
در کولر های گازی دارای ظرفیت زیاد ، از شیر انبساط استاتیک استفاده می شود که به صورت خودکار عمل می کند.
مبرد فشار قوی که دارای درجه حرارت متوسطی است از کندانسور به شیر انبساط وارد می شود و فشار آن افت می کند.
اجزای پنل داخلی کولر گازی نیز شامل فن خنک کننده ، اواپراتور، فیلتر هوا ، لوله تخلیه و دریچه کولر گازی می باشد.

سایر مطالب مرتبط با کولر گازی

نمایندگی فروش کولر گازی در کرج با نصب و گارانتی

برای خرید کولر گازی در کرج از نمایندگی با قیمت مناسب و گارانتی و خدمات پس از فروش ، لازم است فروشگاه و نمایندگی های مجاز را بشناسید .
برای کسب اطلاعات روی عنوان ،کلیک کنید.

________________________________

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس با تاسیسات لطفی
Don`t copy text!