شوفاژ لطفی

09125641224

طراحی و ساخت سونا در کرج

طراحی و ساخت سونا در کرج ، یکی از خدماتی است که سازندگان خانه و ساختمان در استان البرز به آن نیاز دارند .
رفتن به سونا یا حمام بخار یک روش آرامبخشی بدن و رفع خستگی بعد از یک روز کاری پر استرس می باشد که پیشینه آن به کشور فنلاند برمی گردد ، نخستین بار مردمان این کشور از سونا استفاده کرده‌اند .
این حمام بخار با یک محفظه چوبی که دیواره‌های آن ایزوله می باشد و دارای دمای بسیار بالایی است ، تشکیل شده و باعث تعریق سریع از بدن می شود و با اهداف بهداشتی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد .
در مطالعات اخیر ثابت شده است که سونا می تواند باعث بهبود سلامت قلب ، تحریک گردش خون و افزایش طول عمر گردد . به همین دلیل امروزه استفاده از سونا در بین افراد به طرز چشمگیری افزایش یافته است.
در این مقاله به معرفی و بررسی سونا ، انواع آن و به طور کلی تمام چیزهایی که به سونا مربوط می شود ، پرداخته ایم تا بتوانیم شما را با آن بیشتر آشنا کنیم .

شوفاژ لطفی : طراحی و ساخت سونا در کرج

طراحی و ساخت سونا ، نیازمند تبحر و تجربه طراح است. شوفاژ لطفی بیش از سه دهه در زمینه طراحی و ساخت سونا در کرج و استان البرز تجربه دارد.
طراحی ، ساخت و تعمیر و نگهداری انواع سونا در کرج ، از خدمات تاسیسات مرکزی ایران می باشد .
جهت مشاوره و اطلاع از قیمت ، با ما تماس بگیرید . تماس و پاسخگویی از 9 صیح الی 20 عصر

lotfi min

انواع سونا

سونا دارای انواع مختلفی می باشد که شامل موارد زیر می باشند :

1. سونای خشک

درجه حرارت در این نوع سونا بالا بوده و در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی ‌گراد می‌باشد و توسط اجاق های الکتریکی گرم می شود ، اما به دلیل آنکه این نوع سونا توسط چوب ساخته می‌شود و چوب ظرفیت حرارتی پایینی دارد ، قرار گرفتن در آن موجب سوختگی نمی شود .
نکته‌ای که درباره سونای خشک وجود دارد این است که در همه قسمت های سونا درجه حرارت به صورت یکسان نیست . زیرا هوای گرم به سمت بالا حرکت نموده و هوایی که به کف نزدیکتر است ، دارای درجه حرارت کمتری می باشد .
میزان رطوبت در این نوع سونا کم بوده و در حدود ۵ تا ۱۰ درصد می باشد . اما نمی توان رطوبت را در این نوع سونا به صفر رساند ، زیرا وجود رطوبت برای جلوگیری از آسیب به ریه ها ، پوست و چشم ها ضروری است .

۲. سونای بخار

در این نوع سونا ، درجه حرارت کمتر از سونای خشک بوده و تقریباً ۴۵ تا ۶۵ درجه سانتی گراد می باشد ، اما این گونه سونا مملو از بخار می باشد . به عبارتی دیگر سونای بخار همانند محفظه ای است که از بخار اشباع شده است ، بنابراین دید را مشکل می کند .
برای آنکه دید این افراد در این گونه سونا واضح تر شود معمولاً در ساخت آن ها از سرامیک های روشن استفاده می شود .
میزان رطوبت در سونای بخار بالا بوده و حدود ۴۰ تا ۶۵ درصد رطوبت دارد .

۳. سونای یک نفره

این نوع سونا که معمولا در سالن های ورزشی و بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرد ، شامل یک محفظه تک نفره است که فرد از گردن به پایین درون آن قرار می گیرد و به دلیل گرما و بخار زیاد درون محفظه فرد دچار تعریق شدید می شود .

۴. سونای اینفرارد

در این نوع سونا از اشعه خورشید برای خواص درمانی استفاده می شود .

۵. سونای گیاهان معطر

این نوع سونا همان سونای بخار می باشد که در آن از عصاره گیاهانی همچون نعناع ، اکالیپتوس ، دارچین و غیره استفاده می شود تا باعث نشاط ولذت بخشی افراد شود .

 

تاسیسات لطفی ، طراحی و ساخت سونا در کرج
تاسیسات لطفی ، طراحی و ساخت سونا در کرج

انواع تجهیزات سونا

تجهیزات و لوازم به کار رفته در سونای بخار با سونای خشک متفاوت است ، اما ممکن است اشتراکاتی نیز بین این دو وجود داشته باشد .
نکته قابل توجه در هنگام خرید تجهیزات برای سونا این است که باید به اندازه و متراژ سونا و نحوه استفاده از آن که به چه صورت می‌باشد ، توجه شود .
مهمترین تجهیزات و لوازماتی که باید برای انواع سونای خشک و بخار حتماً خریداری شوند شامل موارد زیر می باشند ، اما شما می توانید با توجه به سلیقه و بودجه خود موارد اضافه دیگری که مد نظرتان است را نیز خریداری کنید .

تجهیزات لازم برای سونای خشک شامل موارد زیر می باشد:

1. هیتر مخصوص سونای خشک

یکی از اساسی ‌ترین تجهیزاتی که برای سونای خشک لازم است ، هیتر می باشد . هیتر برای اینکه دمای داخلی سونای خشک به صورت گرم و معتدل نگه داشته شود ضروری می باشد و با توجه به اندازه و متراژ سونا انتخاب می شود . هیترها در دو نوع سنگی و تشعشعاتی در بازار موجود می باشد.

2. سنگ هیتر مخصوص سونای خشک

بر روی المنت های هیتر سنگ هایی جهت گرم نگه داشتن فضا استفاده می شود که از ورود آب و رطوبت به درون المنت ها جلوگیری می کنند .

3. چوب مخصوص سونا خشک

یکی دیگر از مهم ترین تجهیزاتی که در سونای خشک مورد استفاده قرار می گیرد ، چوب است که در هنگام فعالیت سونا در معرض رطوبت و گرمای زیادی قرار می گیرد . به همین دلیل در هنگام خرید باید دقت زیادی به کار ببرید .
از آنجایی که چوب می تواند رطوبت زیادی را جذب کند و درنتیجه باعث رشد باکتری ها و قارچ ها شده و یا حشرات را جذب کند ، در ساخت سونای بخار از چوب درخت سرو استفاده می کنند و هنگام فراوری رطوبت آن را به صورت کامل می گیرند .
برخی دیگر از لوازم و تجهیزات سونا شامل چراغ مخصوص سونای خشک برای روشن نگه داشتن محیط ، ترموستات ، دماسنج و ساعت شنی برای آگاه کردن افراد از مدت زمان ماندن در سونا می باشد .
همچنین در برخی از سونای خشک از مایع اکالیپتوس برای معطر نگه داشتن فضا نیز استفاده می شود .

تجهیزات لازم برای سونای بخار عبارتند از:

همانطور که در بالا نیز اشاره شد برای ساخت سونا قابل حمل نیاز به حداقل تجهیزات است . بنابراین عمدتاً به یک واحد گرمایشی که شامل هیتر می باشد ، آب لوله کشی و یک پریز برق نیاز دارید. اما برای ساخت سونا سنتی نیاز به تجهیزات ویژه‌ای می باشد.

ژنراتور

برای تامین انرژی برای فراهم کردن حرارت سونا انواع مختلف ژنراتور وجود دارد که می‌توانند مقدار نیرویی را که برای تبدیل آب به بخار آب لازم است را تأمین کنند. این ژنراتورها در اندازه ها و انواع مختلفی در بازار موجود می باشند.

دماسنج

برای اطمینان از گرم ماندن داخل محفظه سونا در یک مقدار ثابت و افزایش دما به تجهیزات دیگری نیاز است .
یکی از این تجهیزات دماسنج مخصوص سونا است که در ترکیب با مولد های حرارتی مورد نیاز استفاده می شود.
واحد گرمایش را می توان در خارج از سونا قرار داد اما کنترل دما باید در ورودی یا نزدیک آن قرار داشته باشد.
با استفاده از این تجهیزات می توانید تنظیم واحد گرمایش و دماسنج را انجام داده و به این ترتیب میزان گرم شدن هوای داخل سونا را کنترل کنید.

گرمکن های مورد استفاده در سونا

یکی از مهم ترین تجهیزات سونا ، گرمکن یا هیتر می باشد که شامل دو نوع سنگی و مادون قرمز هستند.
در گرمکن های سنگی که خود شامل دو نوع معمولی و هستند برای گرم کردن محفظه سونا از گاز ، برق ، گازوییل یا حتی چوب استفاده می شود.
برای گرم کردن کل سونا گرمکن های سنگی درون یک محفظه فولادی قرار داده شده و محفظه را بر روی دیوار و کف زمین نصب می‌کنند.
هنگامی که کل محفظه داغ شد و دمای آن به ۱۴۰ تا ۱۹۰ درجه سانتیگراد رسید ، حرارت و گرما به کل سطوح منتقل شده و داخل سونا را گرم می کند.
از نوع دیواری این گرم کن ها معمولاً در سوناهایی که دارای فضای کوچکتری هستند استفاده شده و از نوع معمولی آن برای فضاهای بزرگ استفاده می شود.
دور محفظه نیز معمولاً برای افزایش ایمنی افرادی که از سونا استفاده می کنند محافظت می شود.
این نوع گرمکن ها از برق ۲۲۰ یا ۳۸۰ ولت استفاده نموده و مدت زمان گرم شدن سونا ۳۵ تا ۴۰ دقیقه می باشد.
نوع دیگری از گرمکن ها که بصورت پیش ساخته یا سفارشی تولید می شوند ، گرمکن های مادون قرمز نام دارند.
برای نصب این نوع گرمکن ها ، آنها را بر روی دیوار و یا زیر سکوهایی که محل نشستن است نصب می کنند.
این نوع گرمکن ها توسط تشعشع حرارت باعث بالا رفتن دما به اندازه ۶۶ تا ۴۳ درجه سانتیگراد شده سپس باعث انتقال مستقیم گرما به بدن کاربران می شوند.
فرق این نوع گرمکن ها با گرمکن های سنگی در این است که گرمکن های مادون قرمز قابلیت گرم کردن فضای سونارا نداشته و تنها بدن افراد را با جذب کردن امواج مادون قرمز گرم می کنند ، اما گرم کن های سنگی با انتقال حرارت در سطوح باعث گرم شدن فضای سونا و افراد می شوند.

مولد بخار

برای آنکه درون محفظه سونا بخار زیادی ایجاد شود به نحوی که بخار تمام بدن کاربران را در بر گیرد باید از مولد بخار استفاده شود .
تجهیزات مولد بخار پس از به کار افتادن وظیفه تبدیل کردن آب به بخار را بر عهده دارند.
این تجهیزات شامل یک سیستم متعادل سازی ، تجهیزات گرمایشی ، خط تغذیه آب و مخزن آب می باشند.
این تجهیزات برای آنکه بتوانند در مدت زمان کوتاهی بخار تولید کنند باید توان گرمایشی زیادی داشته باشند و اندازه آنها متناسب با فضای سونا انتخاب می شود.
تجهیزات مولد بخار پس از رسیدن به دمای تنظیم شده به صورت اتوماتیک خاموش می شود.

عناصر چوب و سنگ

یکی دیگر از تجهیزات اصلی سونا چوبی است که برای صندلی های چوبی و روکش های داخلی کابین استفاده می شود.
انواع مختلف چوب از نظر شکل ظاهری ، حس و بو متفاوت هستند. به طور معمول از چوب هایی مانند درخت صنوبر ، بلوط و غیره استفاده می شود.
به منظور تقویت سونا می توان دیوارهای نمکی یا عناصر سنگی دیواری را نیز نصب نمود.
این کارها این مزیت را دارند که در صورت پاشش آب هیچ گونه لکه ای بر روی سطوح باقی نمی ماند.

روشنایی سونا

نور یک عنصر طراحی بسیار مهم در سونا می باشد . سیستم های روشنایی ال ای دی به طور خاص برای ساخت سونا ساخته شده اند که می توانند فشارهای شدید گرما و رطوبت را تحمل کنند.
نور این ال ای دی ها قابل تنظیم بوده و بسته به لامپ مورد استفاده تغییرات رنگ نیز در آنها امکان پذیر است. استفاده از نورهای رنگی باعث ایجاد تاثیر مثبت در روحیه افراد می شود. همچنین می توان از چراغ های دیواری نیز درون سونا استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *