شوفاژ لطفی

09125641224

پکیج چیست و چگونه کار می کند؟

پکیج چیست؟ این اولین سئوالی است که با شنیدن نام پکیج ، به ذهن خطور می کند. در این مطالب به توضیحی در مورد اینکه پکیج چیست و چگونه کار می کند ، انواع پکیج و معرفی مراکز فروش و خدمات پس از فروش آن می پردازیم .

پکیج چیست؟

استفاده از موتورخانه های قدیمی که در منازل و ساختمان های بزرگ در یک فضای جدا قرار داشته و تامین آب گرم واحدهای مسکونی و گرم کردن فضا از طریق آن انجام می شد و هزینه تعمیر و نگهداری بالایی داشت و از نظر اقتصادی به صرفه نبود ، امروزه منسوخ شده و استفاده از پکیج برای هر واحد متداول می باشد.
پکیج نوعی سیستم گرمایشی نسبتاً جدید است که جایگزین موتورخانه های قدیمی شده و تامین گرمای محیط و تامین آب گرم مصرفی را انجام می دهد.

انواع پکیج چیست؟

به طور کلی پکیج ها به دو دسته دیواری و زمینی طبقه بندی می شوند. به دلیل اندازه کوچکی که دستگاه‌های پکیج دارند می‌توان نصب آنها را طوری انجام داد که درون کابینت قرار گیرند.

پکیج ها به دو دسته زمینی و دیواری طبقه بندی می شوند.

1. پکیج دیواری

دستگاه های کوچکی می‌باشند که بر روی دیوار نصب شده و وظیفه گرم کردن آب و رادیاتورها را برعهده دارند.
این دستگاه های کوچک جای کمی را اشغال کرده و نیاز است که درساختمان هایی که شامل چندین واحد می باشند برای هر واحد پکیج جداگانه نصب شود.
پکیج های دیواری دارای دودکش بوده و توانایی خارج کردن دود های حاصل از احتراق گاز و هوا را دارند و بدین وسیله از کاهش یافتن اکسیژن محیط جلوگیری می کند.
نحوه عملکرد پکیج های دیواری بدین صورت است که هنگامی که شیر آب گرم باز می شود فشار میکروسوئیچ بر سنسورها به دلیل عبور جریان آب باعث قطع شدن مدار رادیاتورها می شود که این امر به دلیل صدور دستور از طریق کنترل الکترونیک به شیر سه طرفه برقی می باشد.
در نتیجه برد کنترل الکترونیکی که در مدار گرم کننده وجود دارد قطع شده و و آب موجود در مدارگرم کننده به سمت مبدل حرارتی ثانویه هدایت می شود و باعث فراهم شدن سریع آب گرم مصرفی در فصل زمستان می گردد.
هنگامی که شیر آب گرم بسته می شود ،آب مدار گرم کننده توسط شیر سه طرفه برقی به صورت اتوماتیک به مدار رادیاتور هدایت می‌شود.
عملکرد پکیج های دیواری در فصل تابستان نیز بدین صورت است که هنگامی که آب گرم باز می شود پکیج به صورت خودکار از طریق عبور آب و فعال شدن سنسور میکرو سوئیچ فشار و برد کنترل الکترونیک باعث روشن شدن مشعل شده و آب توسط مبدل حرارتی ثانویه گرم می شود.
هنگامی که شیر آب گرم بسته شود پکیج به طور خودکار خاموش می شود.

پکیج دیواری - پکیج چیست؟
پکیج دیواری – پکیج چیست؟

2. پکیج زمینی

این نوع پکیج ها در واقع همانند همان موتورخانه های قدیمی بوده و جهت تامین آب گرم مصرفی و گرمایش محیط مورد استفاده قرار می گیرند.
این پکیج ها از مخزن بزرگی برخوردار هستند که دائماً در آن آب گرم وجود دارد و هنگامی که آب درون مخزن مصرف شود آب گرم به مخزن وارد می شود.
پکیج های زمینی از آلودگی صوتی کمتر برخوردار بوده اما دارای راندمان و کارایی بیشتری می باشند.
این پکیج ها همچنین به فضای کوچک تری نسبت به موتورخانه های قدیمی نیاز داشته و از نوسانات کمتری برخوردارند.
اجزا و قطعات پکیج زمینی شامل مانومتر ،شیر هواگیری ، پنل کنترل ، کویل آبگرم ، مشعل ، مانیفولد مشعل ، ترموستات دیگ ، الکترود ، جرقه ، شیر کنترل گاز ، ترموستات آبگرم بهداشتی ، منبع آب گرم مصرفی روز، دکمه ریست ، لوله رفت شوفاژ ، لوله برگشت شوفاژ ، دکمه خاموش روشن و غیره می باشد.

پکیج زمینی - پکیج چیست؟
پکیج زمینی – پکیج چیست؟

نحوه عملکرد دستگاه های پکیج در فصول مختلف سال

در فصل های سرد سال مانند پاییز و زمستان دستگاه های پکیج علاوه بر تامین آب گرم مصرفی باید بتوانند رادیاتورها و مدارهای گرم کننده را نیز گرم کنند .
بنابراین عملکرد آنها به این صورت است که هنگامی که شیر آب گرم باز می شود میکروسوئیچ سنسور فشار ، به دلیل عبور جریان آب از طریق برد کنترل الکترونیک فرمانی به شیر سه طرفه برقی ارسال و رادیاتورها را موقتا قطع می کند ، سپس آب موجود در مدار گرم کننده به مبدل حرارتی ثانویه پوسته، لوله ها منتقل می شود و باعث تامین سریع آب گرم می گردد .
هنگامی که شیر آبگرم بسته می شود آبگرم موجود در مدار گرم کننده از طریق شیر سه طرفه برقی به مدار رادیاتور منتقل می شود.
اما در فصول گرم مانند بهار و تابستان که نیاز به تامین گرمایش محیط نمی باشد ، پکیج فقط برای تامین آب گرم مصرفی روشن می شود.
در این حالت زمانیکه آب گرم باز می شود ، مشعل توسط سنسور فشار روشن شده و با دستوری که از طریق برد کنترل الکترونیک ایجاد می‌شود، آب توسط مبدل حرارتی گرم می شود ، پس از بستن شیر آب گرم دستگاه خاموش می شود که انجام این عملیات به صورت خودکار است.

معرفی و بررسی اجزاء و قطعات پکیج

– مهم ترین قطعه در پکیج برد پکیج می باشد که وظیفه آن تحلیل ورودی و خروجی پکیج مانند دو شاخه برق ، ترمیستورها ، کلید حرارتی ، پتاسیومترها ، سنسور شعله و غیره و خروجی شامل شیر سه طرفه ، پمپ سیرکولاسیون ، شیر گاز ورودی و برد جرقه است.
برد پکیج خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل آداپتور تغذیه ، فیوز ، آی سی رگلاتور ، ‏آی سی و رله می باشد.
– وریستور یکی دیگر از ‏اجزای پکیج است که از بقیه قطعات در برابر افزایش ولتاژ محافظت می کند.
– ترمیستور
نوعی مقاومت از که به درجه حرارت حساس می باشد.

– کلید جریان برق
این قطعه وظیفه بر قرار کردن و قطع جریان الکتریکی را در پکیج برعهده داشته و در قسمت ورودی آب قرار دارد.

– برد جرقه
برد جرقه ولتاژ را به ۱۲ هزار ولت رسانده و به طور کلی وظیفه آن نمایش ولتاژی که به دستگاه وارد می شود و انتقال آن به مشعل است.

برخی دیگر از اجزای پکیج شامل :
– شیر پرکن پکیج
– شیر سه طرفه
– سنسور حرارتی مدار آب گرم
– شیر اطمینان
– سنسور دود
– شیر هوا گیری اتوماتیک
– سیستم ضد یخ
و…

پکیج چیست؟
پکیج چیست؟

مزایای استفاده از پکیج

– استفاده از این نوع سیستم گرمایشی نیاز به هزینه کمتری برای نصب و راه اندازی نسبت به موتورخانه دارد.
– این دستگاه ها با توجه به سوخت مصرفی ، راندمان بیشتری نسبت به موتورخانه ها دارند .
– وزن دستگاه های پکیج نسبت به دیگ های آب گرم قدیمی که در موتورخانه ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند ، کمتر بوده و نیاز به افراد بیشتر برای بلند کردن و نصب آن وجود ندارد.
– در هنگام تغییر فصل در صورت استفاده از پکیج نیاز به حضور افراد تکنسین و صرف هزینه های زیاد برای راه اندازی سیستم گرمایشی وجود ندارد و تنها می توانید با استفاده از یک کلید آن را بر روی حالت خورشیدی یا تابستانه و یا برفک برای زمستان قرار دهید.
– امنیت دستگاه های پکیج در مقایسه با موتورخانه های قدیمی به دلیل وجود سنسور و گزارش لحظه به لحظه ی دمای آب برای گرمایش محیط و تامین آب گرم مصرفی بالا است.
– این دستگاه ها برای نصب به فضای بزرگی نیاز نداشته و برای هر واحد ، دستگاه مستقل نصب می شود.

انواع سوخت مورد استفاده پکیج های گرمایشی زمینی و دیواری چیست؟

از نظر سوخت مورد استفاده ، پکیج ها در چهار نوع طبقه بندی قرار می گیرند که شامل موارد زیر می باشد :

۱. گازسوز
پکیج های دیواری و زمینی که سوخت آنها گاز می باشد بدون سر و صدا هستند.

۲. گازوئیل سوز
پکیج هایی که سوخت آن ها گازوئیل است از نوع زمینی بوده و باید در یک فضا خارج از واحد مسکونی نصب شوند.

۳. دوگانه سوز
پکیج های دوگانه سوز نیز از نوع زمینی بوده و باید در موتورخانه یا خارج از واحد مسکونی نصب شود.
این نوع پکیج ها بیشتر برای خانه های ویلایی و ساختمان هایی که به صورت یک طبقه می باشند ، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۴. برقی
پکیج های برقی هم به صورت دیواری و هم به صورت زمینی بوده و بدون سر و صدا هستند.

در هنگام خرید پکیج به چه نکاتی باید توجه نمود؟

در صورتی که قصد خرید پکیج دیواری دارید ، توجه و رعایت نکته‌های زیر الزامی است:

– خرید پکیج با توجه به فضای ساختمان و متراژ آن

با توجه به آنکه پکیج ها راندمان حرارتی مختلفی دارند ، باید بر اساس فضای کار یا محل زندگی ، پکیج مناسب را انتخاب کرد. اینکار موجب صرفه جویی در هزینه و مصرف سوخت نیز می شود.

– توجه به دودکش

در صورتی که در طبقه های اول ساخنمان زندگی می کنید و قصد خرید پکیج دارید در صورتی که طول افقی لوله دودکش کمتر از یک متر است می توانید از انواع پکیج های دیواری بدون فن استفاده نموده و در صورتی که در طبقات آخر ساختمان زندگی می کنید باید از پکیج فن دار به دلیل کمتر از ۳ متر بودن طول لوله عمودی دودکش استفاده کنید.

– انتخاب مناسب مبدل حرارتی

اگر گرمایش فضا از کف تامین می شود ، برای کمتر مصرف شدن گاز بهتر است از پکیج های کندانسیک استفاده کنید ، اما استفاده از پکیج های منبع دار هنگامی که گرمایش توسط فن کوئل تامین می شود ، مناسب تر است. زیرا باعث می شود که از فن کویل ها هنگام استفاده از آب گرم باد سرد خارج نشود.

– میزان مصرف آب گرم

در صورتی که از آب گرم زیاد استفاده می کنید بهتر است از پکیج هایی که دارای قدرت حرارتی بیشتر از ۳۱ کیلو وات می باشند و یا پکیج های مخزن دار استفاده کنید.

– انتخاب مبدل مناسب برای پکیج

در صورتی که در جایی زندگی می کنید که آب مصرفی دارای املاح زیادی است بهتر است از پکیج های دو مبدله استفاده کنید ، زیرا پکیج های تک مبدله پس از گذشت چند سال رسوب گرفته و با کاهش بازدهی روبرو می شوند.

– دارا بودن خدمات پس از فروش

هنگام خرید پکیج حتماً آن را از شرکت های معتبری خریداری کنید که محصولات خود را با گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می دهد تا در صورتی که دستگاه با مشکلی مواجه شد بتوانید آن مشکل را با خیال راحت رفع کنید. به طور معمول پکیج های مناسب از گارانتی های دو الی سه ساله برخوردار هستند.

– انتخاب پکیج دیواری یا زمینی مناسب

اگر می‌خواهید ظرفیت حرارتی پکیج بالا باشد بهتر است از پکیج های زمینی استفاده کنید اما باید بدانید که پکیج های دیواری از عمر طولانی تری نسبت به پکیج های دیواری برخوردار بوده و کم مصرف تر می باشند.

مطالب تکمیلی درباره پکیج : 


1.  نکات مهم برای نگهداری از پکیج

دستگاه های پکیج همانند سایر دستگاه ها نیاز به مراقبت و نگهداری داشته و لازم است آنها را به صورت دوره ای توسط سرویس کاران ماهر و مجرب سرویس نمود تا از خراب شدن این دستگاه ها به خصوص در فصول سرد و تحمیل شدن هزینه های گزاف جلوگیری شود.
برای مطالعه کامل مطلب ، روی عنوان کلیک کنید.


2 . تعمیر پکیج در کرج | تعمیرکار پکیج در کرج

فروش پکیج در کرج توسط مراکز و نمایندگی های برندهای ایرانی و خارجی انجام می شود . اما خریداران این محصولات به خدمات پس از فروش پکیج و تعمیر پکیج نیز ، نیاز خواهند داشت .لذا اطلاع و دسترسی از نمایندگی فروش و خدمات پکیج ، برای عموم مصرف کنندگان مهم است .
برای مطالعه کامل مطلب ، روی عنوان کلیک کنید.


3. نمایندگی تعمیرات پکیج ایساتیس در کرج

با توجه به آنکه پکیج های ایساتیس از محصولات تاسیساتی پرطرفدار در ایران می باشند ، بنابراین وجود شعبه های نمایندگی تعمیرات پکیج ایساتیس در تمام شهرهای ایران خصوصاً در شهر کرج امری طبیعی است .
این مراکز خدمات مهمی مانند فروش ، تعمیر و سرویس پکیج های ایساتیس در کرج را بر عهده دارند
برای مطالعه کامل مطلب ، روی عنوان کلیک کنید.


4. خدمات پس از فروش پکیج ایران رادیاتور در کرج

گروه صنعتی ایران رادیاتور نیز یکی از این شرکت ها می باشد که در تمام شهرهای ایران دارای شعبه های نمایندگی می باشد. در صورتی که پکیج شما نیز ایران رادیاتور است، برای مطلع شدن از خدمات پکیج ایران رادیاتور در کرج توصیه می شود این مقاله را تا انتها بخوانید .
برای مطالعه کامل مطلب ، روی عنوان کلیک کنید.


5. فروش و تعمیر پکیج ۲۰۰۰ در کرج

این دستگاه به دلیل ظرفیت بالایی که دارد و این ظرفیت در حدود ۹۰ درصد می باشد ، آن را به بهترین گزینه برای تامین گرمایش محیط در منازل و ادارات تبدیل نموده و از آن می توان برای گرم کردن آب در رادیاتورها استفاده نمود.
برای مطالعه کامل مطلب ، روی عنوان کلیک کنید.


6. نمایندگی فروش پکیج ایساتیس در کرج

تاسیسات لطیفی کرج یکی از مراکز معتبر نمایندگی فروش پکیج ایساتیس در کرج می باشد که شما علاوه بر خرید محصولات مورد نظر خود می توانید از راهنمایی آنها در خصوص انتخاب بهترین محصولات بهره مند شوید.
برای مطالعه کامل مطلب ، روی عنوان کلیک کنید.


7. نمایندگی فروش رادیاتور ایساتیس در کرج

ایساتیس شرکت در تمام شهرهای ایران نمایندگی داشته که آماده خدمت رسانی به مشتریان می باشد .
تاسیسات مرکزی ایران ، با مدیریت اقای لطفی و بیش از 30 سال تجربه و دانش فنی ، به عنوان نمایندگی رادیاتور ایساتیس در کرج فعالیت دارد .
برای مطالعه کامل مطلب ، روی عنوان کلیک کنید.


8. نمایندگی پکیج آریستون در کرج

شرکت آریستون ایتالیا یکی از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی و تجهیزات سرمایشی – گرمایشی می باشد که علاوه بر تولید پکیج در زمینه تولید محصولات خانگی نیز فعالیت دارد و در تمام جهان دارای شعبه های نمایندگی می باشد .
در این مقاله به معرفی و بررسی تاریخچه شرکت آریستون ، محصولات و خدمات این شرکت پرداخته ایم تا بتوانیم شما را با آن بیشتر آشنا کنیم .
برای مطالعه کامل مطلب ، روی عنوان کلیک کنید.

_________________________________

9 .نمایندگی پکیج گرم ایران در کرج

برای اطلاع از  نمایندگی پکیج گرم ایران در کرج و محصولات این شرکت در انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
کرج یکی از کلان شهرهای ایران است که در سال‌های اخیر به دلیل واقع شدن در مرکز استان البرز پذیرایی سیل افراد مهاجر از سراسر ایران بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرج ، بلوار علامه جعفری ، مابین ترمینال شهید کلانتری و چهار راه دولت آباد ، نیش کوچه چهارم